Малко известни факти за Мекотели.



Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

може да развие съпътстващ обрив, който прилича на екзема

Морфологичните изследвания отделят в отделна група черупчестите мекотели от останалите, но молекулярният анализ не потвърждава този факт.

Сякаш използват кожата си, за да създават триизмерни изображения на обекти в обкръжението си. Как го правят?

По обем на улова охлювите отстъпват на мидите. Освен морски и сладководни видове сред тях е застъпено и интенцивното отглеждане на сухоземни охлюви в стопанства.

Това, което отличава октоподите и сепиите (и в по-малка степен – и калмарите), е, че могат да се прикриват в движение.

Двучерупчестите животни се заравят в пясък или утайки на морското дъно или в коритата на реките; те имат тънки, меки черупки, въоръжени с твърди върхове, и те се отварят в твърди повърхности като дърво или скала. Свободно движещите се двучерупки, като миди, използват мускулестите си единични крака, за да копаят в пясък и меки утайки;

Ако сте спремни да направите некои исклучоци, повеќето мекотели може да се карактеризираат и со нивните широки, мускулести „стапала“ кои одговараат на пипалата на цефалоподите и нивните школки (ако ги исклучите цефалоподите, некои гастроподи и најпримитивните мекотели) .

широко разпространен не се разрешава навреме дразнещо

Като начало мекотели разполагат с три сърца и синя кръв. Когато се чувстват застрашени, изпускат мастилен облак и се стрелват в друга посока. Нямат кости. Единствените твърди части от тялото им са клюнът, подобен на папагалска човка, и хрущялната обвивка около мозъка им. Това ги улеснява да изчезват в миниатюрни пукнатини – способност, която им позволява да избягат, подобно на Худини, от всеки аквариум, освен от най-добре подсигурения за октоподи. Не само че всичките им смукала могат да се движат независимо едно от друго, а и всяко е покрито с вкусови рецептори – представете си тялото си, покрито със стотици езици. Кожата им е осеяна с клетки, чувствителни към светлината. А най-извънземното е, че… Но нека да изчакаме с това. Нека първо се срещнем с друг октопод.

Javascript not detected. Javascript necessary for This website to function. Please empower it inside your browser settings and refresh this website page.

Някои са хищници. Храносмилателната система е отворена. За пръв път се появяват слюнни жлези и черен дроб. Чрез тях храната се откъсва и раздробява по-лесно.

Хабитат: Сухоземни и водни местообитания на всеки континент и океан в света

Мекото тело кај школките е заштитено со черупки кои на предната страна може да се отвораат, а на задната страна се поврзани;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *